Τα νέα μας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου, η Δανειστική Βιβλιοθήκη του Συλλόγου Νεολαίας Γαλάτιστας, σε συνεργασία με το 1ο και 2ο Νηπιαγωγείο, το Δημοτικό Σχολείο, το Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Γαλάτιστας και με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, Δημοτικού και Γυμνασίου - Λ.Τ. διοργανώνουν:

ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΦΗΒΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2024

Με τη συγγραφέα ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΗΤΣΙΑΛΗ

Σάββατο 6 Απριλίου

Η συγγραφέας συνομιλεί με παιδιά Δημοτικού στο χώρο της Δανειστικής Βιβλιοθήκης

10.00 – 10.45    Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξη  (Βιβλίο: “Το αστερόσπιτο”)

10.45 – 11.30    Α΄ και Β΄  τάξη   (βιβλίο: “Με λένε Νιλουφέρ”)

11.30 – 12.15   Τμήμα Ένταξης  (βιβλίο: “Χρόνε σου έχω πολλά παράπονα”)

12.15 – 13.00   Γ΄και Δ΄τάξη        (βιβλίο: “Θέλω να σας πω την αλήθεια”)

Με αφορμή τα βιβλία της συγγραφέως που αναφέρθηκαν ή και όχι θα είναι μια μοναδική ευκαιρία για τα παιδιά να επικοινωνήσουν με μια καταξιωμένη συγγραφέα. Να σημειώσουμε ότι τα βιβλία αυτά διαβάστηκαν και αξιοποιήθηκαν παιδαγωγικά στις αντίστοιχες τάξεις. Οι σχετικές εργασίες των παιδιών θα παρουσιαστούν και θα εκτεθούν στο χώρο της βιβλιοθήκης.

19.00                    Ομιλία από την Αλεξάνδρα Μητσιάλη* και συζήτηση με θέμα :

«Τα παιδιά, το λογοτεχνικό βιβλίο και ο ηλεκτρονικός κόσμος μας»

στην αίθουσα Εκδηλώσεων Δημοτικού Σχολείου

Κυριακή 7 Απριλίου

11.00 – 15.00                 Η Δανειστική βιβλιοθήκη πάει πλατεία

11.00 – 12.00       Η συγγραφέας συνομιλεί με παιδιά Νηπιαγωγείου και

12.00–13.00         με μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου στο χώρο του Δημοτικού

Συμβουλίου

Ελάτε να γίνετε μέλη της βιβλιοθήκης μας, να δανειστείτε ένα βιβλίο

κι αν έχετε βιβλία που δεν θα τα ξαναδιαβάσετε ή δεν τα θέλετε μπορείτε να μας τα δωρίσετε!

*Η Αλεξάνδρα Μητσιάλη μεγάλωσε στην Κέρκυρα και ζει στη Θεσσαλονίκη. Είναι απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ και Διδάκτορας Παιδαγωγικής. Εργάζεται στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Γράφει βιβλία για παιδιά, μυθιστορήματα για νέους και ενήλικες. Διδάσκει Δημιουργική Γραφή και εμψυχώνει Λέσχες Ανάγνωσης.

Τα μυθιστόρηματά της «Θα σε σώσω ότι κι αν γίνει», και «Ξυπόλητοι Ήρωες» τιμήθηκαν με το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για νέους το 2014 και 2017 αντίστοιχα και πολλά ακόμα ήταν υποψήφια για το ίδιο βραβείο. Το τελευταίο της βιβλίο «Οι μέρες που δακρύζουν» μπήκε στη Χρυσή Λίστα του ELNIPLEX ως το καλύτερο των καλύτερων

Σχολικά προγράμματα

Εργαστήρια Δεξιοτήτων