Τα νέα μας

Την 1η Νοεμβρίου 2023 το Σχολείο μας συμμετείχε στους εορτασμούς για την απελευθέρωση της Γαλάτιστας από τους Τούρκους. Σαν αυτή τη μέρα το έτος 1912 ο Γεώργιος Κολοκοτρώνης, εγγονός του Θεόδωρου, με σώμα Κρητών απελευθέρωσε τη Γαλάτιστα τοιχοκολλώντας το Πρωτόκολλο της Απελευθέρωσης κατά τη διάρκεια του Μακεδονικού Αγώνα.

Εθνική υπερηφάνεια, συγκίνηση, κατάνυξη και αισθήματα ψυχικής ανάτασης επικράτησαν στο πολυπληθές εκκλησίασμα που προσήλθε για τις εκδηλώσεις μνήμης.

Τις εορταστικές εκδηλώσεις τίμησε με την παρουσία του μεταξύ άλλων ο κ. Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος του χωριού. Τον πανηγυρικό της ημέρας εξεφώνησε ο κος Οικονόμου Ζαφείριος, πρόεδρος του Συλλόγου Γαλατιστέων Θεσσαλονίκης.

Το Σχολείο μας παρέστη στις εκδηλώσεις με το τμήμα της Στ΄ τάξης μαζί με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες με τη συνοδεία της υπεύθυνης εκπαιδευτικού του τμήματος και του κ. Διευθυντή του Σχολείου μας.

Σχολικά προγράμματα

Εργαστήρια Δεξιοτήτων