Τα νέα μας

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών : "Κάλλιο προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν"

Η Ε΄ και η Στ΄ τάξη  του Σχολείου μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σεμινάριο πρώτων βοηθειών από τη γιατρό του χωριού μας κα Δραγασάκη Μαρία.

Η θεματική ενότητα «Αγωγή Υγείας – Πρώτες Βοήθειες» στοχεύει στην ευαισθητοποίηση, στην ενεργοποίηση και στη συμμετοχή παιδιών και εκπαιδευτικών σε θέματα υγείας που αφορούν στους ίδιους, στην κοινότητα και στην ανθρωπότητα, στη συνειδητοποίηση των δικαιωμάτων και υποχρεώσεών του και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και κριτικής σκέψης. Κυρίως από τη διαπίστωση της ανάγκης για ενημέρωση και πρόληψη σχετικά με την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας μεγάλων πληθυσμιακών ομάδων, για τους κινδύνους της υγείας, για ασθένειες και έξεις, αλλά και από τα πορίσματα κοινωνιολογικών μελετών που θεωρούν ότι η καλή ατομική και δημόσια υγεία αποτελεί μια βασική παραγωγική επένδυση στο ανθρώπινο κεφάλαιο.

Σχολικά προγράμματα

Εργαστήρια Δεξιοτήτων